Історія одного музею

Неділя, 01 березня 2015, 20:34

історія музей чернівціНеможливо пройти повз і не помітити будівлю Чернівецького обласного художнього музею, колишня “Bukowiner Sparkasse» (Дирекція ощадкас)

Музей знаходиться в самому серці міста, на Центральній площі, поруч з ратушею. Тут опівдні бувають практично всі туристи, які слухають гру трубача.

Багато міських будівель прикрашені скульптурами – персонажі античної міфології. На карнизі стоять дві богині. Вони розгорнуті по осі північ – південь. У бік півночі дивиться огрядна Деметра – богиня родючості. Вона тримає в руках кошик з домашньою живністю. У бік півдня – пророчиця долі Клото з куделею в руці. Вона пряде нитку життя, людську долю. Фасади прикрашені фризом у вигляді розкиданого листя, перш покритих позолотою. Головний вхід охороняють два орли, встановлені на пілонах.

В центрі під орлиними крилами – Зевс. Головний небожитель з поблажливою посмішкою дивиться з вершини Олімпу поверх голів своїх підданих. У лівій руці у нього меч, вбитий у землю, що означає, що з війнами покінчено, а в правій руці – золотий віночок, символ слави і перемог. Бог усіх богів уособлює Верхню Австрію, найважливіший промисловий регіон імперії зі своїм головним містом – Лінц. Поруч дружина верховного бога – Гера. Це вже столиця – Відень. На грудях у неї герб Буковини, що символізує, що герцогство знаходиться під її заступництвом. У правій руці гілочка плюща. Плющ, як все вічнозелені рослини, означає безсмертя, вічне життя.

Сюжет створювався на початку ХХ ст., коли велика імперія досягла апогею своєї могутності та процвітання. Ніхто не міг тоді припустити, що її чекає в 1914 року.

Не менш цікавий і інтер’єр будівлі: масивні колони підкреслюють солідність даної установи. Проходячи між ними, відчуваєш всю його велич. При вході на другий поверх, по обидві сторони від маршових сходів з пілонів на нас знову дивляться боги. Тільки вже римські: хитрий і виверткий торгаш Меркурій і мудра Мінерва з усіма належними атрибутами. Піднімаючись сходами, неможливо відірвати погляд від недавно відреставрованих живописних вітражів з флористичними прикрасами.

Гордістю музею є камін в центрі вестибюля на другому поверсі. Його витончена привабливість забезпечується тим, що виготовлений він у формі трапеції з натурального каменю оранжево-червоних тонів. Прикраса з кованої міді з рослинним орнаментом чудово доповнює цей жаркий камінь, і присутність каміна привносить в інтер’єр приміщення особливу витонченість і теплоту.

Дуже цікаве рішення Г. Гесснер знайшов для об’єднання простору другого і третього поверхів за допомогою овального отвору, отдекорірованого кованими решітками з таким же візерунком, що і на сходах. Форма отвору повторюється в чудовому плафоні на стелі третього поверху. Імовірно розписував його талановитий буковинський художник Микола Івасюк. Це алегорична композиція на полотні із зображенням жіночих фігур і амурчиків.

У цій будівлі все гармонійно – від колірної гами підлоги, стін і дверей до скульптур, вітражів і кування, що підкреслює головний принцип модерну: динамічна рівновага.

Координати: 48°17’30”N, 25°56’2”E
Адреса: м.Чернівці, пл. Центральна, 10
+38 (0372) 52-60-71, (0372) 52-42-22
Працює: 9: 00-17: 00, вих. - ПН