Український слід в історії радіології

Середа, 21 жовтня 2015, 12:31

рентген–знімки Іван ПулюйЯк відомо така галузь медичних досліджень як радіологія з'явилась на науковому просторі наприкінці 19 ст. Початком цього стало відкриття рентгенівських променів Вільгельмом Конрадом Рентгеном у 1895 році, представлених на Першому міжнародному з’їзді з рентгенології.

Але більшість істориків знає, що ази цієї науки зародилися раніше і поклав  їм початок видатний українець, вчений Іван Пулюй.

Як відомо, Іван Пулуй народився в Західній Україні у заможній сім’ї, в одному із теперішніх сіл Тернопільської області – Гримайлів.

Навчався у Віденському університеті, здобував знання в галузі математики та фізики, хоча батьки бачили його в ролі священика, тому не підтримували його в тих видах діяльності, в яких він розвивався, пишуть у блозі радіологів.

Найбільші відкриття науковця пов’язані з катодними променями. Ще будучи молодим науковцем та стажуючись у Страсбурзькому університеті, Іван Павлович зацікавився явищами, які були породжені електричним струмом у вакуумі, що і досліджував надалі. Спочатку він просто видував труби (зі скла), які пізніше використовував у своїх дослідах. Пізніше майбутній великий вчений почав проводити дослідження з газорозрядними трубками, тим самим приблизивши себе до розгадки та відкриття «рентгенівських променів».

Не покидаючи дослідження цієї проблеми,учений зумів пізніше перед науковим товариством описати наявні у трубках катодні промені. І через деякий час сконструювати «лампу Пулюя», яка і випромінювала х-промені. Тоді і були зроблені перші знімки зламаної руки.

рентген–знімки Іван Пулюй

Це були перші рентген–знімки і зроблені вони були саме Іваном Пулюєм.

Але так як не було належного фінансування, дослідження розвивалось повільно та не було можливості його вдосконалювати.

Їхній відкривач же відкривач, презентував своє «відкриття» через 7 років після того, як світ побачила стаття Івана Пулюя про катодні промені та «лампу Пулюя».

Ще одним українським вченим, який працював у цій галузі був  Володимир Іванович Вернадський.

Питання в розвитку галузі радіології досліджували і продовжують досліджувати українські вчені, роблячи чимало корисних відкриттів.