Що приховує Софія Ротару? Секрет із Маршинців

П'ятниця, 02 листопада 2012, 17:14

У буковинському селі Маршинці стежать за кожним кроком Софії Ротару: в якому місті виступає, де відпочиває, як себе почуває. Для сільських жителів вона більше, ніж улюблена співачка. Вона - землячка, яка завжди готова прийти на допомогу.    «Залиште її в спокої. Нехай співає »    Маршинці - затишне село на Західній Україні, в якому живуть більше 5000 чоловік. Засмутившись за 400 років свого існування, воно в буквальному сенсі приклеїлося до райцентру Новоселиця - лише покажчик допомагає зорієнтуватися, де закінчується один населений пункт і починається інший. Звідси до Молдавії рукою подати, а по кордону села протікає річка Прут, на іншому березі якої видна Румунія. У Маршинцях жартують, що, коли там гуляють весілля, у них чутно. У Пруті водяться короп, щука, окунь, сом. Будь старожил села розповість, як майбутня зірка естради Софія Ротару бігала на берег з вудкою - любила рибалити. Колись Прут взагалі був улюбленим місцем відпочинку всіх селян, але в цьому році він сильно обмілів, та й вода в ньому вже не така чиста.    Село міцне: вздовж центральної вулиці стоять такі особняки, що Рублівка відпочиває. У післявоєнному ж дитинстві Соні Ротар (справжнє прізвище Софії Ротару) все було по-іншому. Вона - друга дитина в багатодітній сім'ї: у неї три сестри і два брати. Її тато Михайло Федорович пройшов війну, працював у колгоспі бригадиром. Мама Олександра Іванівна займалася вихованням дітей.

У буковинському селі Маршинці стежать за кожним кроком Софії Ротару: в якому місті виступає, де відпочиває, як себе почуває. Для сільських жителів вона більше, ніж улюблена співачка. Вона - землячка, яка завжди готова прийти на допомогу, повідомляє «Vsemisto.info».

«Залиште її в спокої. Нехай співає »

Маршинці - затишне село на Західній Україні, в якому живуть більше 5000 чоловік. Засмутившись за 400 років свого існування, воно в буквальному сенсі приклеїлося до райцентру Новоселиця - лише покажчик допомагає зорієнтуватися, де закінчується один населений пункт і починається інший. Звідси до Молдавії рукою подати, а по кордону села протікає річка Прут, на іншому березі якої видна Румунія. У Маршинцях жартують, що, коли там гуляють весілля, у них чутно. У Пруті водяться короп, щука, окунь, сом. Будь старожил села розповість, як майбутня зірка естради Софія Ротару бігала на берег з вудкою - любила рибалити. Колись Прут взагалі був улюбленим місцем відпочинку всіх селян, але в цьому році він сильно обмілів, та й вода в ньому вже не така чиста.

Село міцне: вздовж центральної вулиці стоять такі особняки, що Рубльовка відпочиває. У післявоєнному ж дитинстві Соні Ротар (справжнє прізвище Софії Ротару) все було по-іншому. Вона - друга дитина в багатодітній сім'ї: у неї три сестри і два брати. Її тато Михайло Федорович пройшов війну, працював у колгоспі бригадиром. Мама Олександра Іванівна займалася вихованням дітей.

- Соня добра - як тато, і сувора - як мама, - посміхається її молодший брат Анатолій Ротар. - Не дай бог, не послухаєш і що-небудь накоїш - обов'язково отримаєш. Жили ми, як і всі, небагато. Тримали корів, свиней, овець, курей - інакше вижити було не можна. У будинку був один стіл і одна гасова лампа, тому уроки вчили по черзі.

На полі у нас був гектар землі, а вдома тримали великий город, так що працювали багато. Пам'ятаю, як мама з вечора мила полуницю, збирала в пучки цибулю, а вранці їхала в Чернівці на базар. Соня їй допомагала - торби і кошики ми відвозили до вокзалу в Новоселиці на велосипеді, а в місті вони звалювати їх на спину і вже самі добиралися до ринку.

З тих пір Софія Ротару ніколи не торгується на ринку сама і забороняє робити це рідним.

Вона співала з дитинства, що для тутешніх місць недивно: на Буковині співають всі. Щоб це зрозуміти, досить подивитися будь-яку музичну передачу місцевих телестудій. Ось і Софія Михайлівна часто згадує, як брала в школі єдиний баян і пізно ввечері, коли всі вляжуться, йшла в сарай і підбирала там мелодії молдавських пісень. Цей сарай в 2008 році знищило повінь. Зате цегляний храм, освячений на честь Миколи Чудотворця, стоїть і понині - школярка Соня Ротар співала там в церковному хорі.

У наступному році храм відзначить віковий ювілей, зараз в ньому йдуть реставраційні роботи. Зберігся і маршінскій клуб, на сцені якого виступала юна Соня Ротар. Будівля дихає на ладан, але все одно залишається епіцентром культурного і політичного життя села.

Соня виступала в художній самодіяльності, роз'їжджала по селах, а мама була проти того, щоб дівчинка займалася музикою.

- Мама хотіла, щоб Соня вийшла заміж, залишилася в селі, - розповідає Анатолій Ротар. - Але її захисницею завжди була старша сестра Зіна. Казала: «Залиште її в спокої. Нехай співає ».

«Була худенька, як Едіт Піаф»

Після 8-го класу Софія Ротар вступила до музичного училища і перебралася до Чернівців - старовинний буковинський місто, схожий на маленьку Прагу. Жила в центрі міста в гуртожитку, яке сьогодні перетворено в житловий будинок. Кожен день мама збирала вузлик c їжею, який Толя відвозив сестри в місто.

- Соня вчилася на хоровому відділенні, а я на народному, - посміхається худрук Чернівецької обласної філармонії Тарас Савчук. - Була худенька, як Едіт Піаф. Всі навіть хотіли, щоб вона трохи поправилася. Начальником управління культури в той час був Сергій Дідик, друг Брежнєва. На одному з конкурсів він помітив талант і почав включати Софію у відповідальні концерти.

У 1968 році талановиту випускницю музучилища делегували в Болгарію на IX Всесвітній фестиваль молоді та студентів, де вона отримала золоту медаль і першу премію. У болгарських газетах писали: «Софія підкорила Софію».

Після тієї перемоги в Маршинці з'їхалися журналісти з усього СРСР. Старожили досі пам'ятають забиті машинами та автобусами дороги. Батьки Софії Ротарь плакали від щастя - тільки тоді її мама змирилася з вибором дочки.
Тут же, в Маршинцях, 22 вересня того ж року Софія Ротару і молодий чернівецький музикант Анатолій Євдокименко зіграли весілля.

- У кожен кут села по молдавському звичаєм були відправлені посильні в національних костюмах і на конях, - усміхається Анатолій Ротар. - Вони возили з собою бочку з вином і всім наливали. Спорудили на вулиці курені, поставили на стіл самогонку. Три дні гуляли.

Випускників музучилища розподіляли в основному в села. І Софію Ротар могла спіткати та ж доля, якби не перемога в Болгарії. «Нагорі» вирішили, що несолідно відправляти в село дівчину, яка на весь світ прославила радянську країну, - Софію залишили в Чернівцях, закріпивши за нею посаду викладача в училищі Культпросвіт.

У 1971 році на екрани вийшов перший радянський мюзикл - романтичний фільм «Червона рута» із Софією Ротарь в головній ролі. Насправді вона не повинна була зніматися - сценарій писався під популярний український самодіяльний колектив «Смерічка» («ялинка» - рос.), В якому співали Назарій Яремчук, Василь Зінкевич та Марія Ісак. Але в останній момент чиновники від культури все переграли, віддавши головну роль Софії Ротарь.

- Перед початком зйомок виявилося, що у Соні немає концертної сукні, - згадує Левко Дутковський, який, кажучи сучасною мовою, був продюсером «Смерічки». - А моя дружина Алла була художником-модельєром - вона перша на Україні стала використовувати в концертних костюмах національні мотиви. В якості дипломного проекту вона пошила красиве червоне плаття, яке навіть виставлялося в Ленінграді, а потім потрапило до музею училища прикладного мистецтва в місті Вижниця (Чернівецька обл. - Авт.). І я про це плаття згадав. Мені виділили знімальну легкову машину, щоб я за ним з'їздив. Коли привіз і Соня його наділу, воно виявилося їй впору, як ніби було зшито спеціально на неї.

«Червону руту» вона співала завжди

Після виходу в світ «Червоної рути» тодішній зам. директора Чернівецької філармонії Пінкус Фалік загорівся ідеєю роздобути і «Смерічки», і Софію Ротар.

- Він хотів, щоб ми пере-йшли до філармонії і взяли Соню в якості солістки, - згадує Левко Дутковський. - Але ми ж не були професіоналами, кожен мав свою роботу. Тому спочатку відмовилися. Толік, чоловік Соні, підходив до мене: «Ви йдете? Ми ж хочемо працювати ». Я порадив їм не чекати нас і назвати колектив, як фільм - «Червона рута». У підсумку вони так і зробили, взяли наш репертуар, додали пару молдавських пісень. Але Соню, на відміну від «Смерічки», мало хто знав. І люди спочатку не йшли. Соня розкрутилася, коли підключився композитор Євген Мартинов. Але «Руту», яка стала її візитною карткою, вона співала завжди.

За однією з версій, змінити прізвище Ротарь на більш сценічну співачці порадила Едіта П'єха. У Чернівцях розповідають легенду, як після одного з концертів співачка звернулася до присутнього на ньому секретарю обкому з питанням: «Можна мені змінити прізвище? Ротарь - це як деталь машини, а я не хочу бути деталлю. Хочу носити прізвище Ротару ». На що партійний чиновник відповів: «Хочете бути Ротару - будь ласка».

Під цією ж прізвищем з кінця 70-х виступали в ансамблі «Черемош» та молодші сестри Софії Михайлівни - Ауріка та Лідія. У середині 80-х до них приєднався і брат Євген, але в 90-х на сцені залишилася лише Ауріка. Вона живе в Києві і співає до цих пір. Лідія влаштувалася в Чернівцях, у неї свій ресторан, в якому подають страву «Мамалига від Ротару». Свій бізнес і в Анатолія та Євгенія, які так і залишилися в Маршинцях.

У рідній Буковині Софії Ротару доводилося бувати як в радості, так і в горі.

- Пам'ятаю, в 1998 році, коли я працював начальником управління культури Чернівецької області, у неї померла мама, - розповідає Мирослав Лазарук, директор Меморіального музею Володимира Івасюка, склавши «Червону руту». - Я був на похороні і поминках. Прийшло близько 1000 чоловік. Великий двір будинку її батьків був заставлений столами. А у молдаван є звичай, за яким поминки повинні обслуговувати родичі померлого. І Софія, вже будучи зіркою естради, бігала з пляшками і підносами.

Через чотири роки після смерті мами пішов ще один близька людина Софії Ротару - її чоловік Анатолій Євдокименко. Вона довго не могла оговтатися від удару. Як зізналася якось Софія Михайлівна, до життя її повернув син Руслан. Свій альбом «Єдиному» вона присвятила коханому чоловікові. Домоглася, щоб вулиця у Чернівцях, де виріс Анатолій Євдокименко, стала носити його ім'я. Цей невеликий міський «апендикс» співачка відремонтувала за свої гроші.

Вулиця, вся узбіччя якої засаджена квітами, досі залишається однією з найбільш доглянутих в Чернівцях.

«Першим ділом йде в город»

Ставши знаменитою, Софія Ротару ніколи не забувала своїх рідних. Протягом багатьох років робила все, щоб повернути зір старшій сестрі Зіні, що живе в Кишиневі, - вона осліпла ще в дитинстві після перенесеного тифу. Софія Михайлівна возила її до фахівців, але, на жаль, медицина виявилася безсилою. Вона купила міні-пивзавод, який тепер належить її брату Анатолію.

Допомагає Софія Ротару і землякам. У середині 80-х Чернівецька філармонія, в якій вона колись працювала, була на межі банкрутства. І тоді дирекція звернулася за допомогою до співачки. Єдиного концерту на міському стадіоні виявилося достатньо, щоб витягнути філармонію з боргової ями. Після страшного потопу 2008 року, яка змила більше 30 будинків, Софія Ротару виділила землякам 100 тисяч гривень (близько 20 тисяч $) - ці гроші вона передала братові Анатолію, який сам роздавав їх постраждалим односельцям.

Не дивно, що ті відповідають їй взаємністю. У музеї історії села Маршинці левова частина експозиції присвячена, звичайно, Софії Ротару. Тут навіть зберігається спідниця, в якій вона колись виступала. У школі № 3 всі заходи відкриваються піснею «Червона рута». У районній газеті «Слово правди» співачку постійно вітають з днем ​​народження і ювілеями, а в клубі влаштовують святкові концерти, на яких співунки співають пісні Софії Ротару.

Її гастролі розписані на місяці вперед, тому останнім часом на батьківщині Софія Ротару буває рідко - один-два рази на рік.

- Років 5-6 тому я була на дні народження її племінниці Ганнусі, - згадує жителька села Раїса Гульпа (в дівоцтві Кільця), яка знімалася з Софією Ротару в «Червоній руті». - Відзначали його в Маршинцях, в кафе. Всі знали, що приїжджає Софія Ротару. Вона прийшла в кафе з онуком без жодної помпи. Діти були шоковані її появою, самі жваві сказали: «Ви несподівано так з'явилися. Ви ж знаменита! »А Соня відповіла:« Ви ж прийшли до своєї подруги, а я - до своєї племінниці ». Коли вона приїжджає, все прагнуть з нею побачитися. Але побачитися з усіма тими, з ким вона по молодості йшла, звичайно, неможливо.

Спеціально до приїзду сестри рідні готують її улюблені страви: сир, курочку, перчик в сметані, мамалигу зі шкварками, смажену рибу. Відпочивати вона воліє біля ставка, який її брат Анатолій викопав на своїй ділянці.

Територія обнесена металевою огорожею, тому чужі там не ходять. Біля води завжди прохолодно, далеко внизу відкривається гарний вид на село, стоїть альтанка і б'є джерело з дуже смачною водою. Софія Михайлівна любить посидіти на березі з вудкою або просто купатися. На березі ростуть яблуні, айва, нещодавно прибрали останні груші. До речі, саджанці яблунь тут досить поширені і вибір є великий. Поряд з альтанкою - волоський горіх з наливними ядрами. Він ріс тут ще в ті часи, коли маленька Соня вчилася вимовляти перші слова. Анатолій відправив кілька саджанців цього дерева в Ялту, щоб шматочок малої батьківщини завжди був поруч із сестрою.

- Коли Соня приїжджає, вона першою справою надягає фуфайку і йде в город, - говорить він. - Їй подобається земля. Коли я воджу її по полях, вона розквітає. Приїжджає на 2-4 дні, але ці дні можуть замінити тижні відпочинку десь за кордоном, тому що тут все рідне, все близьке.

© Vsemisto.info