Експерти переконані, податок на нерухомість не існуватиме довго

Неділя, 08 лютого 2015, 14:23

Експерти переконані, податок на нерухомість не існуватиме довгоДепутати встановили ставки податку на нерухомість для чернівчан, орієнтуючись на свої будинки

Хай би яким абсурдним був вигаданий урядом податок на нерухомість і хай би як засуджували його запровадження, та беззаперечним є факт – якби його платили найзаможніші, котрі мають розкішні маєтки із десятками гектарів землі, місцевий бюджет від цього однозначно виграв би. А товстосуми не збідніли б. Втім, таке можливо лише у якійсь міфічній державі Утопії. У нас же в першу чергу, цей податок хотіли брати з найбідніших.

Нагадаємо, в оригінальному рішенні уряду податком на нерухомість мали б обкладати квартири, загальною площею від 60 квадратних метрів та будинки – від 120 квадратних метрів. З кожного квадратного метра мали брати 2 відсотки від розміру мінімальної зарплати, тобто 24,36 гривні. Проте Кабмін проявив акт гуманності – дозволив місцевим радам на свій розсуд модерувати ставку податку та площу нерухомості, яка підлягає оподаткуванню. І у результаті, сталася цілком очікувана і передбачувана річ – у депутатів місцевих рад спрацював інстинкт самозбереження. У Києві, наприклад, народні обранці відклали запровадження цього податку до наступного року. А у Чернівцях порахували, що і скільки у кого є і розширили пільгову площу так, аби їхня нерухомість під податок не потрапила.

120 квадратних метрів для квартир і 250 квадратних метрів для будинків у Чернівцях будуть пільговими і їх не оподатковуватимуть

Отже, 29 січня на сесії міськради після кількагодинних дискусій і обговорень депутати ухвалили рішення, яким вирішили, хто платитиме встановлений урядом податок на нерухомість.

Відтак квартири площею до 120 квадратних метрів, будинки до 250 квадратних метрів не оподатковуватимуть. А для тих, хто має і квартиру і будинок, пільговими будуть 370 квадратних метрів. Оподатковуватимуть все це за ставкою 1 відсоток від мінімальної зарплати (12,18 гривні). У підсумку податок платити буде нікому. Навіть якщо площа нерухомості і буде більшою за встановлені норми, однак приватизована частинами кількома власниками, то пільга розповсюджується на кожного, а відтак не платитиме ніхто.

Як прокоментувала начальник фінансового управління Чернівецької міської ради Лівія Бамбуляк, податок на нерухомість чернівчани платили і раніше, а за новими ставками сплачуватимуть вже у другому півріччі цього року. Плату братимуть не лише за житлову площу, як було раніше, а за загальну. Ми пропонували встановити рекомендовану Верховною Радою пільгу, тобто 60 квадратів для квартир і 120 – для будинків. Однак депутати розширили цю площу вдвічі – до 120 та 250 квадратних метрів відповідно.

Ба більше, за пропозицією депутата міськради Ірини Зрибнєвої, від оподаткування взагалі звільнили господарські будівлі і гаражі, оскільки вони все одно не інвентаризовані.

Навіть за таких лояльних змін та доповнень, переконані експерти ринку нерухомості, податок все одно не існуватиме довго.

– Припускаю, що вже скоро податок на нерухомість переглянуть і залишать, наприклад, тільки для міста, а у сільській місцевості скасують. Або ж братимуть податок, залежно від оціночної вартості нерухомості, як це роблять, скажімо, в Європі. І це буде правильно, адже будинок площею, наприклад, понад 250 квадратів у центрі міста і такий самий будинок у Садгорі – це велика різниця, а платитимуть його власники однакову суму, – вважає директор агентства нерухомості «Земля і дім» Дмитро Лепкалюк.

Щодо комерційної нерухомості, то депутати встановили взагалі символічну ставку податку. У проекті рішення, до того як він потрапив до сесійної зали, пропонували встановити ставку розміром 1 відсоток. Однак зменшили її до 0,1 відсотка. Щоправда, тільки для тих юридичних осіб, котрі є платниками податку на землю. Для інших ставку залишили на рівні 1 відсотка. Втім, і це не дивно, бо ж серед депутатів чимало підприємців, а отже знову спрацював інстинкт самозбереження.

Провокатор