Озера в Карпатах

Четвер, 04 червня 2015, 14:58

Українські Карпати – надзвичайне місце з казковою природою величних гір, густих лісів та кришталевих річок та озер. Це місце, де сила та гармонія об’єднуються і щедрим потоком ллються на кожного, хто ступає на ці чарівні землі. Пропонуємо огляд п’яти найкрасивіших озер Карпат, які, безумовно, варто відвідати!

о.Синевир

Одне з найбільших та найкрасивіших озер Українських Карпат – озеро Синевир. Знаходиться воно в Міжгір’ї, у верхів’ях річки Тереблі. Його площа становить близько п’яти гектарів, а глибина сягає двадцяти чотирьох метрів. Це найбільша водойма Карпатського регіону. Озеро Синевир має одну особливість: навіть під час найсильніших паводків воно ніколи не розливається. Це пояснюється тим, що відтік води на озері перегороджено гірським обвалом, а підземні потоки об’єднуються в один, який впадає в річку Тереблю. На приозерній території з 1989 року знаходиться Національний парк Синевир. Поблизу озера також розташований Музей лісу і сплаву, який славиться унікальними експонатами лісопереробної справи.

На березі озера встановлено дві фігури з червоного дерева заввишки тринадцять метрів – Сині і Вира, двох героїв легенди про походження озера. Кажуть, що належали ті землі колись заможному графу, у якого була донька з очима неймовірної глибокої синяви, і звали за ті очі дівчину Синь. Одного разу, об’їжджаючи свої володіння, граф узяв із собою доньку. І побачила вона шляхом пастуха, і закохалася сильно і взаємно. Молоді люди стали таємно зустрічатись, та суворий батько дізнався про це, і наказав вбити пастуха. Люди графа скинули нещасного парубка зі скелі, а бідна дівчина, коли дізналась, побігла на те місце і, обійнявши скелю, ніяк не могла перестати лити сльози. Так і утворилося озеро, таке глибоке і синє, як сльози з очей невтішної закоханої дівчини.

о.Марічейка

В межах Верховинського району, на масиві Чорногора знаходиться ще одне мальовниче високогірне прісне озеро з кришталевою водою – Марічейка. Площа води в озері сягає понад десяти тисяч квадратних метрів, однак глибина озера тепер є трохи меншою за метр. Його береги поростають осокою, саме озеро оточено густим ялиновим лісом.

Вважається, що свою назву озеро дістало на пам’ять про сміливу дівчину Марічку, наречену місцевого чабана. Одного дня побачили закохані наближення ворожого війська і Марічка почала благати парубка, щоб той біг до людей, попередити про наступ. А хоробра дівчина залишилась чекати на ворогів, аби відвести їх подалі від села по хибній стежині. Як запідозрили про це вороги, то замордували бідну дівчину, і у хвилину, коли її було вбито, струснулася земля і утворилося провалля, на дні якого і знайшли свій кінець злодіяки. Наречений Марічки був невтішний і виплакані ним сльози утворили озеро.

о.Несамовите

Мальовнича високогірна водойма, розташована на схилах гори Туркул, в Рахівському районі Закарпатської області має романтичну назву «озеро Несамовите». Продовгувате озеро завдовжки у 88 метрів має середню глибину всього у півтора метри, тож взимку озеро замерзає. Особливість цього озера полягає не тільки у красивому краєвиді та кришталевій воді, Несамовите – це одне з найтаємничих озер карпатського регіону, овіяне багатьма історіями та легендами.

Наприклад, гуцули певні, що саме на цьому озері збираються душі грішників, які відібрали у себе чи у когось життя, тож, якщо поцілити в них каменем, то над водною поверхнею може виринути вершник на стрімкому баскому коні, і погарцює сусідніми скелями, викрешуючи лід. А з-над води почнуть виринати грішники і збирати оті шматки льоду, аби підняти їх чорною хмарою в небо і осипати десь градом. Інша легенда – менш казкова, вона розповідає про те, як в озері Несамовите колись втопилася молода дівчина, і їй не до вподоби, коли на озері хтось купається чи галасує. Тож хто насмілиться потурбувати її спокій – той обов’язково отримає в подарунок від неї якусь негоду.

о.Апшинець

Неймовірної краси озеро лежить на північно-східному схилі гірського масиву Свидовець і має воно назву –Апшинець. Його довжина сягає 126 метрів, при середній глибині у три метра. Його водна площа займає 1,2 га. Вода в озері чиста та прозора, її поповнює струмок, що протікає на заході від озера, і утворює невеличку річечку Апшинець.

На дні карпатського озера вирує життя з різноманітних мікроорганізмів та невеличких рачків. В озері ростуть сфагнові мохи, осока, проте північний берег озера поріс багатим розмаїттям трав’янистих рослин. Температура води в озері в літню пору не піднімається вище позначки у дванадцять градусів тепла, однак озеро Апшинець все одно приваблює мандрівників своєю дивовижною красою та величчю краєвиду Карпатських гір.

о.Бребенескул

Озеро Бребенескул нерідко називають перлиною серед карпатських озер. Розташоване воно в Рахівському районі, Закарпатської області і простягається на цілих 134 метра, його глибина становить приблизно три метри. Найдивовижніше те, що вода в озері, незалежно від пори року, є завжди неймовірно чистою, слабо мінералізованою, її потік поповнюється з ґрунтових вод та опадів. Нині озеро Бребенескул входить до списку культових об’єктів Чорногора, щорічно на відпочинок до озера, або навіть просто на екскурсію, приїжджають сотні десятків туристів.

Береги озера можуть вмістити півсотню наметів. Для приготування їжі можна набирати чисту прісну воду з джерельця неподалік, з назвою Гутин – Томнатика. Погода в цьому районі здебільшого похмура, і вода в озері Бребенескул зазвичай нагрівається лише до п’ятнадцяти градусів тепла. Дивовижні краєвиди озера Бребенескул доповнюються квітучими стежинами, мальовничими густими лісами, які досі зберегли величавий дух своєї первозданності.